Kendi hikayenizi küçük bir alanda sürekli izlemek, çok keyifli olmakta ve özlemlerinizi, beklentilerinizi kağıt yerine küçük bir fanusa yansıtarak mekanlarınız için hoş bir aksesuar elde edebilirsiniz. Bu tür aksesuarlara terrarium denilmektedir. Yapay malzemelerde kullanılabilmekte, ancak konsept olarak doğal bitkiler, çakıl, toprak ve kum kullanılması bu aksesuarlara farklı bir hava katmaktadır. Bu alanda Terrarium nasıl yapılır konu başlığında hayal gücünüz sınırsızlığında farklı tasarımlara oluşturabilirsiniz.

Oldukça keyifli bir çalışma olmakta ve yeşil tasarımlarınızla buluşması için ihtiyacınız olan teraryum malzemeleri olacaktır. Küçük taşlar, oyuncaklar, bitkiler, torf ve mangal kömürüne ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle fanus ya da kavanoz her ne kullanılabilir. İyice yıkandıktan sonra en alt kısmında çakıl taşları ile başlanacaktır. Bu taşlar fanus içerisindeki fazla suyu emecektir. Sonrasında ise mangal kömürü kullanılacak, çakıl taşlarından çok daha küçük hale gelmesi gerekiyor, kullanım amacı ise küf ve mantarın önlenmesidir. Bu aşamadan sonra sıra torfu da,  torfuyu döktükten sonra iyice bastırmak gereklidir.

Sonrasında ise bitkinizi seçebilirsiniz. Bu alanda çok büyümeyen ve fanus ortamında yaşayabilecek bitkiler seçilmelidir. Sonrası ise tamamen hayal gücünüze ve elinizdeki malzemelere kalmış olmaktadır. Bu alanda anlattığınız hikâyeler üzerine minyatür bahçeler oluşturmak için teraryum garden atölyeleri de tercih edilebilir. Uzun yıllardan bu hizmet verilen bu alanda çok geniş bir fidanlık bulunmakta ve workshopların en popüler adreslerinden biri olmaktadır.

WhatsApp chat