Sukulent nedir diye merak edenler için gerekli tüm bilgileri vermek istiyoruz. Sukulent,  kaktüs familyası içinde sınıflandırılan bir bitkidir. Dünyanın birçok yerinde bulunan bu bitki, aşırı derecede suya ihtiyaç duyan bir bitki olduğu için kesinlikle susuz bir ortamda yaşayamazlar. Bu yüzden bulundukları ortamda bol su olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra aydınlık ortamı seven bu bitki, eğer suyun ve ışığın olmadığı bir yerde kalırsa hayatta kalmak için su tutma özelliğini kullanır ve yaşamayı sürdürür. Bu bitki suyu gövdesinde biriktirir.  15 ile 20 gün boyunca su verilmese dahi gövdesinde bulunan su ile susuzluğunu giderebilir.

Sukulent bitkisin birçok çeşidi de bulunmaktadır. Üstelik her biri farklı uzama ve büyüme özelliklerine sahiptirler. Farklı çeşitlerinin bir araya getirilerek dikilmesi olacağı gibi, ayrı ayrı saksı veya bahçelerde yetiştirilmesi de mümkündür. Üstelik , Succulent cressula (Yeşim Bitkisi) su toplayan yaprakları sayesinde buharlaşmanın olması önlenmektedir. Soğuğa karşı duyarlı olan bu bitkiler sıcak beldelerde yetişmektedir. Bakımı da oldukça kolay olan bu bitki toprakta yetişir ve toprağının sürekli nemli olması gerekmektedir. Sukulent bitkisi bakımı kadar çoğaltılması da kolaydır. Kökleri çok çabuk toprağa karıştığı için zorlanmadan çoğaltmak mümkündür.

Sukulent bitkisi dünyada pek çok yerde üretilmekte ve herkes tarafından ilgi görmektedir. Özellikle internet üzerinden Sukulent satış rekorları kırmakta ve gün geçtikçe meraklısı artmaktadır. Üstelik, fiyatı da oldukça uygun olduğundan hemen hemen bütün sıcak bölgelerde bu bitki yetiştirilmektedir.

WhatsApp chat