Türkçe dili karşılığında telaffuz edilen Teraryum, içinde farklı bitkilerin, bazı böcek ve sürüngenlerin bakıldığı akvaryumlar olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu olan bu akvaryumlar aslında bir dekorasyon unsuru olarak değil de bir ekosistem şeklinde görülmesi gereken bir yapımdır. Teraryum’un kişilere sunduğu en önemli avantaj, normal koşullarda ev ortamında bakılması ne yazık ki mümkün olmayan belirli tropik bitkilerin yaşama kazandırılmasına imkan sunmasıdır. Yani bir nevi şu şekilde belirtilebilir, terartum sayesinde doğada mevcut olan bitki ortamı evinize taşınabilecektir.

Teraryum’u belirli bir ücret vererek de satın alabilirsiniz. Bununla birlikte eviniz ortamında da kendi imkanlarınız doğrultusunda yapmanız da mümkündür. Terrarium plants yani teraryum bitkilerini araştırıp öğrenerek kendi yetiştireceğiniz teraryumu elde edebilirsiniz. Ev ortamında yapabileceğiniz teraryum için malzemeler de son derece kolay şekilde bulunabilen ürünlerdir. İlk olarak bitki tercihi yapmanız gerekir. Daha sonrasında dilediğiniz formda bir kap, ufak taşlar ya da çakıllar, mangal kömürü ve torf gibi malzemeler teraryum için yeterli olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra teraryum yapmaya başlamadan önce ilk olarak içinde yetiştirmek istediğiniz bitki türüne karar vermeniz gerekir. Bunu yapabilmek için aslında tercih edebileceğiniz bitki türü son derece fazla sayıdadır. Terrarium kit kullanarak işinizi daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken asıl faktör de, bitkilerin çok büyümeyen ve nemli alanı sevmesi gibi niteliklerde olması gerekmesidir.

WhatsApp chat