Terraryum son dönemin en popüler akımı olarak akıllarda kalıcı bir yer etmeyi başarmıştır. Ancak terrarium definition yani tanım yapılacak olursa kesinlikle belirli malzemeler bir araya geldiğinde bambaşka bir dünya gibi doğal ortam elde edileceği belirtilebilir. Ayrıca yetiştirdiğiniz bitkinin dik bir şekilde durması için kabın içinde bulunan çakılların üstüne bir toprak katmanı gerekli görülmektedir. Peki, terraryum tam anlamıyla nasıl hazır bir hale getirilir ve hazırlık aşamaları nelerdir?

Bu tür konulara ve hususlara dikkat ederek son derece başarılı bir terraryum yapımı elde edebilirsiniz. Ayrıca eğer evde terraryum yapmak istemiyorsanız terrarium shop gibi mekanlardan da terraryum satın alabilirsiniz. Hazırlık aşamaları belirtilecek olursa, ilk adımda tercih edeceğiniz kabı iyice yıkamalı ve kurulamalısınız. Kabınızın en alt bölümüne fazla olan suyu çekebilecek ufak taşları ve çakıl taşlarını yerleştirmelisiniz. Daha sonrasında ise, mangal kömürünü alarak çakıllardan çok daha ufak parçalar olacak şekilde parçalamanız gerekir. Parçaladığınız mangal kömürlerini taşların üstüne yerleştirmelisiniz. Bu aşama sayesinde yani kullandığınız kömür sayesinde kabın içinde oluşması muhtemel bakteri ve küfün önüne geçmiş olacaksınız.

Mangal kömürünün üstüne torf döktükten sonra bastırarak son aşamaya doğru ilerleyebilirsiniz. Terrarium diy adı altında zaten bu aşamaları görmeniz mümkündür. Herhangi bir çubuk yardımıyla açmış olduğunuz deliklerin içine bitkilerinizi dikebilirsiniz. Terraryum yapımının son işlemi olarak da kendi ellerinizle hazırladığınız terraryumunuzu zevkleriniz ve istekleriniz doğrultusunda süsleyebilirsiniz.

WhatsApp chat