Her zaman yeni bitkiler satın almak için bir servet harcamanıza gerek olmadığını biliyor musunuz? Bahçenizde bulunanlar kendi başlarına çoğalabilirler! Bu mucizevi sürece yayılma denir. Sedum ve Echeveria, hem yapraklardan hem de kökten yayılabilen iki sukulent çeşididir, Aeoniumlar ise sadece kesimlerden yayılabilir. Bu kılavuz, sukulentlerinizi başarılı bir şekilde yaymanın iki yolu hakkında size ipuçları verecektir.

sukulent çoğaltma

Yapraktan Çoğaltma

Sukulentlerinizden düşmüş bir yaprak alabilir ya da hafifçe kökten çıkarabilirsiniz. Yaprakları bitkiden tamamen çıkarmak ve kırmaktan kaçınmak için bükme hareketi kullandığınızdan emin olun. Kötü kesimler, yaprakların köklerini filizleyememesiyle sonuçlanabilir.

Yaprakları çürümeyecek şekilde kuruyana kadar bir kağıt havlu üzerine koyun. Yaprakları kurumasına izin verdikten birkaç gün sonra,  toprağının üstüne koyun.

Yaprakları parlak filtreli güneş ışığına verin ve toprak kuruduktan sonra, haftada birkaç kez su ile buğulayın. Kökler filizlenmeye başlayacak ve bebek bitkileri birkaç hafta sonra ortaya çıkacak!

Bebek bitkisi yaklaşık yarım santim uzunluğa ulaştığında ve orijinal yaprak kuruduğunda, yaprağı yavaşça çıkarın, bebek bitkisini toprağın dışına alın ve bir tencerede tekrarlayın. Sonunda toprakla kaplanması gereken köklere çok fazla sıkıntı vermekten kaçının.

kök kesiminden çoğaltma

Kök Kesiminden Çoğaltma

Etiyolojiye sahip olan, yani güneş ışığından yoksun bir şekilde büyümekte olan ekheverias gibi succulentler için, kök kesimlerden yayılma idealdir. Sulu bir parça sapı kesmek için keskin bir makas kullanabilirsiniz. Sapın kenarındaki yapraklar veya sapın üstündeki rozet de çıkarılabilir.

Toprağa gömülmeden önce, kök kesiminin rutubetin çürümeye neden olmasını önlemek için birkaç gün kurumaya bırakılması gerekir. Ardından, toprağın tabanını toprakta kurulayın ve toprak kuruduğunda haftada birkaç kez su ekleyin.

Bebek bitkileri, dikimden önce çıkardığımız yaprakları değiştirerek, birkaç hafta içinde kök çevresinde büyümeye başlayacaktır.

Artık, sukulentlerinizi yaymaya ve kendi büyüyen bahçenizi oluşturmaya başlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Doğru ışık ve su ayarlamasıyla birden fazla kök ekmenizi tavsiye ederiz.