Hassas sukulentler ve kökleri ile uğraşmak her zaman kolay değildir. Bu kılavuzda, sukulentlerinizi yeni saksılara nasıl dikeceğinize veya nasıl yerleştireceğinize dair ayrıntılı bir talimat verilecektir.

doğru toprak

Doğru Toprak

Toprak karışımı, güzel ve sağlıklı sukulentler için en önemli unsurlardan biridir. Sukulentler için toprak karışımı normal bahçe toprak karışımından farklıdır. Sukulentlerde kök çürümesinin önlenmesi için iyi drenajlı ve gözenekli topraklar çok önemlidir.

Mağazamızdan veya bahçe marketlerden alabileceğiniz Kaktüs & Sukulent toprağına, ponza ve perlit ekleyerek harika bir toprak elde edebilirsiniz.

Bir organik maddeyi (örneğin turba yosunu, hindistan cevizi, kompost) inorganik bir madde (ör. Perlit, ponza, tavuk griti, ezilmiş granit) ile karıştırarak sulu meyveler için kendi saksı karışımınızı da oluşturabilirsiniz.

saksı

Doğru Saksı

Sukulentlerinizi kaplarda bulundurmayı planlıyorsanız, bu kapların bitkilerin sağlığı ve büyümesi için uygun olup olmayacağına dikkat etmelisiniz. Beton, pişmiş toprak ve seramik gibi gözenekli ve nefes alabilen malzemelerden yapılmış kapları, suyun çabucak buharlaşmasını öneriyoruz. Plastik, ahşap, metal veya cam gibi diğer malzemeler de güzel kaplar yaparlar, ancak bu sukulentleri ekime gelince dezavantajları vardır. Farklı pot materyallerinin artıları ve eksileri hakkında daha fazla bilgi için önceki makalemizi okuyun.

Dikmeye karar verdiğiniz saksı malzemeleri ne olursa olsun, toprağınızdaki fazla suyu yok etmek için potunuzun drenaj deliği olması en önemlisidir. Bu drenaj deliği aynı zamanda toprağın içindeki oksijen sirkülasyonuna yardımcı olur, daha hızlı kurumasını sağlar ve kök sağlığını destekler.

 

IMG_2768_grande noth-garden-blog-cach-trong-mot-cay-sen-da-vao-chau-6_grande noth-garden-blog-cach-trong-mot-cay-sen-da-vao-chau-3_grande noth-garden-blog-cach-trong-mot-cay-sen-da-vao-chau-7_grande noth-garden-blog-cach-trong-mot-cay-sen-da-vao-chau-12_grande