Açık havada sukulent yetiştirme söz konusu olduğunda, pek çok şey sadece bitkinin türüne değil, aynı zamanda çevresel faktörlere de bağlıdır. Ancak, acemi iseniz, büyümesi kolay olan çeşitlerle başlamalısınız. Sempervivum ve Sedum gibi ekstra bakım gerektirmeyen ve benekli alanlara bile adapte olabilen sulu meyveler mükemmel seçiminizdir. Bununla birlikte, dış mekan bitkinizin sağlıklı büyüyebileceğinden emin olmak istiyorsanız, büyümeleri üzerinde etkisi olabilecek diğer dış etkenlere erişmek için birkaç adım daha atmanız gerekir.

DIŞ MEKANDA YETİŞTİRİLEN SUKULENTLER

Bahçenize çarpıcı bir sukulent koleksiyonu eklemeyi mi düşünüyorsunuz? Fikir sadece geçici değil, aynı zamanda uygulamaya koyması da oldukça kolay. Yarıklarda ve çatlaklarda, kumlu veya kumlu topraklarda gelişebildikleri için, açık havada sukulent yetiştirmek, acemi veya gri bir başparmağınız olsa bile zor bir plan değildir. Bununla birlikte, dışarıda etli yetiştirmek bazen zor olabilir. Göz önünde bulundurmamız gereken bazı önemli çevresel faktörler vardır: sıcaklık, nem ve güneş ışığı miktarı.

HAVA SICAKLIĞI

Sukulentler çoğu bölgede genellikle iyi büyürken, özellikle sıcaklık bölgenizde büyüyüp gelişebilecek olanı seçmeniz gerekir. Ancak, açık havada sukulent yetiştirmek için üç ila dokuz arasında değişen ekim alanlarında yaşadığınızdan emin olmanız gerekir. Altın fıçı kaktüsü, iğnelik kaktüsü, kolla ve Graptopetalum dahil olmak üzere pek çok dayanıklı sukulent, ılıman soğuk sıcaklıkları tolere edebilir. Bazı türlerin, özellikle de Delosperma, Opuntia, Agave, Sempervivum, Sedum ve Yucca türlerinin, sıcaklığın -30 F’ye kadar düşebileceği bitki bölgelerinde 4 veya 5’te açık havada yaşayabildiğini öğrenince şaşıracaksınız. Ancak, aşırı hava koşulları yine de sulu meyveleriniz üzerinde olumsuz bir etkisi vardır, bu nedenle bitkinizi iç mekana götürmek veya sıcaklık donma noktasının altına düştüğünde biraz koruma sağlamak en iyisidir.

GÜNEŞ IŞIĞI

Sukulent çoğu sağlıklı büyümek için bol güneş ışığına ihtiyaç duyarken, bazıları iyi gelişmek için kısmi güneş ışığı isteyebilir. Sukkulentinizi mutlu etmek için altı saatlik bir güneş ışığı önerilir, ancak sukulentinizi tam alevli güneşin altına koymak her zaman iyi bir fikir değildir.

Renkli yaprakları olan sukulentlerin yoğun güneşte yeşil türlere göre güneşlenme olasılığı daha yüksektir. Sempervivum veya Agave gibi büyük sukulentlerin de tam güneşe karşı daha iyi toleransa sahiptir. Diğer sukulentler, yüksek kuraklık toleransına rağmen, 9-12 arasındaki bölgelerdeki kavurucu sıcaktan zarar görebilir.

Gölgelik kumaş, çardak, kafes veya hafif dokulu yaprakları olan bitkiler kullanarak öğleden sonra güneşinden onlara biraz gölge verilmesi önerilir. Ayrıca gündüzleri aşırı sıcaktan korunmaları için evin yakınına sulu meyveler dikmek de iyi bir fikir olacaktır.

Uygun güneş ışığı vermenin, yetiştirmeyi seçtiğiniz çeşide bağlı olduğunu unutmayın. Etlinizin özel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, yeşilliklerinizi dikmek için uygun bir yer seçin.

Ancak, bitkilerinizin büyümesi için uygun bir yeriniz yoksa sulu meyvelerinizi bir kaba koyabilirsiniz. Bu, bitkinizi yeterince güneş ışığı alacak şekilde hareket ettirmenize izin verecektir.

TOPRAK DURUMU

Bitki yetiştirmede toprak durumu çok önemlidir. Toprağın iyi tahliye edilmesi gerekir; Aksi takdirde, bitkilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Sulu meyveler gibi yüksek dirençli cinsler için iyi drene edilmiş toprak şüphesiz vazgeçilmezdir.

Peki, açık havada sukulent yetiştirmek için iyi bir yerimiz olduğundan nasıl emin olabiliriz? Toprak durumunu kontrol etmek için bir test yapın: En az 1 fit derinliğinde bir delik kazın ve suyla doldurun. Su yarım saat içinde boşalırsa, toprak yeterince gözeneklidir. Değilse, dokuyu ve drenajı artırmak için 3 inç kum veya diğer kumlu malzemeleri karıştırın. Perlit, Kum veya Kompost gibi maddeler, ağır ve sıkıştırılmış topraklarda drenajı iyileştirmede iyi sonuç verir.

Alanı ayrıca, malç görevi görmesi için bir çakıl taşı veya küçük kaya tabakasıyla da kaplayabilirsiniz. Bu, fazla suyun buharlaşmasına izin verirken yabani otları önlemeye ve nemi korumaya yardımcı olur. Benzer şekilde, sukulentler toprakta değil bir kapta yetiştirmeyi planlıyorsanız, küçük kayalar, tercihen çakıl taşları veya kum ekleyin. Sulamadan sonra saksı içindeki toprağın iyice boşalmasına yardımcı olacaktır.

 

NEM

Kuraklığa dayanıklı bir bitki olmasına rağmen, sukulentler özellikle büyüme dönemlerinde sağlıklı büyümek için yeterli miktarda suya ihtiyaç duyarlar.

Ancak, “Az çoktur” ifadesi sulu meyveler için en uygunudur. Sukulentler, su altında kalmaktan daha fazla aşırı sulanmadan ölme eğilimindedir. Bu nedenle, birçok yetiştirici, yağmur mevsimi boyunca birkaç haftada bir, belki de daha sık olarak 9-12 bölgesindeki gerçekten sıcak bölgelerde, açık hava sukulentlerini sulamayı tercih eder. Ayrıca, sukulentlerin köklerinin çürümesini önlemek ve soğuk havalarda hayatta kalmalarına yardımcı olmak için kış aylarında sulama sıklığını da azaltırlar.

Dış mekan sukulentlerini yağmurdan korumak veya içeri taşımak gibi başka korumalar gerekebilir.

Yine, sukulentlere daha fazla su vermeden önce toprağın birkaç santim kuru olduğunu kontrol etmeyi unutmayın.

GÜBRE KULLANIMI

Her ay bir kez gübreleyin; bitkinizi mutlu ve tombul tutacak. Kış aylarında gübrelemeyi bırakın.

Bazı bahçıvanların sulu meyvelerini gübrelemeyi tercih etmediğini burada belirtmek önemlidir. Sukulentleri buna ihtiyaç duymadığı için gübre olmadan da iyi gelişirler. Bu nedenle, bitkinizin gübre olmadan iyi durumda olduğunu görürseniz, onu gübrelemeye gerek yoktur. Bununla birlikte, bitkinizin büyümesinin durduğunu görürseniz, ayda bir kez gübre eklemek, büyümesini artırmaya yardımcı olacaktır.

 

SON SÖZ

Hangi türü yetiştirmeyi seçerseniz seçin, sukulentler yaz ve kış aylarında farklı bakıma ihtiyaç duyar. Bu nedenle, sempervivum, aeonium veya başka herhangi bir güzel sukulent dış mekan yetiştirmek istiyorsanız, bitkilerinizin mutlu ve sağlıklı kalmasını sağlamak için bu ipuçlarını aklınızda bulundurun. Bitkilerinize uygun yetiştirme koşulları vermek, muhteşem bir bahçeyi korumanıza yardımcı olacaktır.