Kimse sevgili sukulentlerinin sinir bozucu zararlılar veya mantar hastalıkları ile uğraştığına şahit olmak istemez. Ancak ne yazık ki sukulentler zaman zaman sorunlar geliştiriyor ve onları mümkün olan en kısa sürede zorlu zamanlardan geçirebilmek için çeşitli donanıma ihtiyacımız var. Bu rehber, sukulent ve kaktüslerin karşılaştığı en yaygın haşere ve hastalıkların yanı sıra bunların nasıl tedavi edileceğini de listeleyecektir.

Mealy_bugs_succulents_grande

Mealy Bugs

Mealybugs, bitkinizin sapları üzerinde sürünen küçük, bulanık beyaz maddelerdir. Göz ardı edilirse, mealybugs bitkinin birçok farklı bölümüne yayabilir ve etkileyebilir, bu da yavaşça solmasına ve nihayetinde ölmesine neden olur. Mealybugs, sukulentler için en yaygın zararlı sorunlarından biridir ve onlardan kurtulmak için uzun ve kapsamlı bir mücadele gerektirir. Bitkilerin enfekte olmasıyla ilgili başka bir işaret, açık bir nedenden dolayı (yeterli ışık ve su ile) sağlıksız görünmeye başladığı zamandır. Bu mealybugs sorunundan kaçınmak için, bitki alanınızı kuru, temiz ve çürüyen yaprak veya çiçeklerden uzak tutun.

Mealybugs tedavisi Enfekte bitkileri diğer bitkilerden uzaklaştırarak karantinaya alır. Sağlıklı bitkileri, herhangi bir mealybug işareti olup olmadığını kontrol edin.
Bitkiyi pottan alıp güçlü bir su akışı altında durulayarak enfekte bitkilerinizi temizlemeye hazırlanın. Tencereyi sıcak sabunlu suyla temizleyin. Bitki ve tencerenin kurumasına izin verin ve ardından yeni toprakla yeniden dikin. Eski toprağı atın çünkü orada kalan mealybug yumurtaları kalmış olabilir.
Enfekte olmuş bitkinin püskürtülmesi için sürtünme alkolü (izopropil alkol) veya neem yağı ve bulaşık sabunu karışımı kullanın. Veya mealybugs ile herhangi bir noktaya boya fırçalamak için bir Q-ucu kullanabilirsiniz. Sürtünme alkolü kullanıyorsanız, yakılabileceğinden tesisi birkaç saat boyunca güneşe tam olarak koymadığınızdan emin olun.
Bitkinizi kontrol edin ve herhangi bir mealybug kalıntısı olup olmadığını görmek için birkaç gün boyunca adımları tekrarlayın. Sonra önleyici tedbir için haftada bir kez tekrar püskürtün. Birkaç haftalık spreylemeden sonra yanlış bir şekilde ortaya çıkan böcekleri görmüyorsanız, bitkinin bulunduğu yere geri koyun ve her 3 haftada bir kontrol edin.

Mealy_bugs_succulents_grande

Kemirgenler

Sukulentlerinizi açık havada yetiştirirseniz, bitkilere saldıran kemirgenlerin olasılığı konusunda endişelenmelisiniz. Fareler sukulentleri ısırır veya küçük parçalara ayırırlar. Sonuç olarak, bitkileriniz bir gece fareler için besin olarak hizmet verdikten sonra üzülebilirsiniz…

Farelerden nasıl kurtulur

Bahçenizin duvarlarının yakınında fare kapanları kurabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli seçenekler vardır: canlı sıçanları yakalayan kapanlar, sıçanları öldüren geleneksel tuzaklar veya bazı zehirli yemler. Ayrıca, kemirgenleri uzak tutmak için ölümcül yöntemleri kullanmak istemezseniz, bitkilerinizi korumak için bazı tel örgüleri kullanabilirsiniz, ancak estetik açıdan en iyi seçenek bu değil. Bir kediyi sahiplenmek sıçanları korkutmak için etkili bir yol olabilir 🙂