Genel olarak, sukulentler su ve ışık açısından çok talepkar değildir. Minimum çabayla iç mekan koşullarında gelişebilirler. Ancak sulu meyvelerinizin büyümek için en iyi koşullara sahip olmasını istiyorsanız, hatırlamanız gereken bazı şeyler var. Ve işte ev içi sulu bakım rehberimiz.

YETERLİ GÜNEŞ IŞIĞINI ALMAK İÇİN SUKULENT NEREYE YERLEŞTİRİLİR

 • Su, sıcaklık ve toprağın yanı sıra güneş ışığı da sulu büyüme için önemli bir faktördür. Çoğu sulu meyvenin her gün en az 3 saat ışığa maruz kalması gerekir.
 • Sukulentleri sabah güneş ışığını alacak bir yere yerleştirmek idealdir. Öğleden sonra güneş ışığı daha güçlü olduğundan ve bitkiye zarar verme olasılığı daha yüksek olduğundan tercih edilmez.
  Sukulentlerinizi pencerelerin yanına ve sabah güneş ışığını ve öğleden sonra güneş ışığını daha az alabilecekleri bir açıyla yerleştirmek en iyisidir. Ayrıca, bitkilerin mevcut konumlarına nasıl uyum sağladığını izlemek için gözlerinizi bitkilerin üzerinde tutun.

 

 • Sukulentler yeterince güneş ışığı alamadıklarında, ışık kaynağına ulaşmak için gerinmeye başlarlar. Yapraklar birbirinden uzaklaşmaya başlarken bitkilerinizin uzadığını fark ettiğinizde, bu bir esneme işaretidir. Büyümüyor, etyole ediyor ve bitkileri yeniden konumlandırmanız gerekiyor.
 • Sukulentleriniz çok fazla güneş ışığı veya zararlı güneş ışığı alıyorsa renkleri solar. Renklerini kaybederler, donuk görünürler ve bazı durumlarda güneş yanığı izleri ortaya çıkar.

ÖZEL BAKIM TALİMATI: SICAKLIK, TOPRAK, TESPİT VE SU

 • Az önce ışıktan ve yeterli güneş ışığını almak için sukulentleri nereye yerleştirileceğinden bahsettik. Şimdi diğer üç husus sıcaklık, toprak ve sudur.
 • Sukulentler geniş bir sıcaklık aralığında yaşayabilirler. Bitkinizin gelişmesi için en iyi bölgelerde olduğundan emin olmak için USDA bölgenizi ve etli USDA bölgenizi kontrol etmek önemlidir. Genel olarak, aşırı hava bitkiyi iyi yapmaz.
 • Aşırı sıcak hava, toprak çok kuru olduğunda bitkilerin sarkmasına neden olur. Sıfırın altındaki havalar ise bitkinin içinde depolanan suyu dondurarak bitkinin dokularına zarar verir. İç mekan sıcaklığınızın makul bir aralıkta kaldığından emin olmanız gerekir, ardından bitkileriniz iyi durumda olmalıdır.
 • İyi drene edilmiş toprak, iç mekan sukulent için mükemmel olmalıdır. Bitkilerin boğulmaması ve suladığınızda köklerin çürümemesi için toprak hafif olmalıdır.
 • Ve iç mekan kullanımı için, sukulentin daha iyi büyüyebilmesi için, büyüme mevsimi boyunca toprağa biraz zayıf gübre ekleyebilirsiniz. Saksının drenaj deliğine sahip olması da önemlidir.

 • Ve eğer sulu meyvelerinizi iç mekanda kullanmak üzere saksı değiştirmeye karar verirseniz, köklerin yeni toprağa alışabilmesi veya saksı değiştirirken herhangi bir kök hasarından kurtulabilmesi için onları içeriye taşımadan önce 2-3 hafta verin.
 • Sukulentler kurak ortamda iyi geliştikleri için çok fazla suya ihtiyaç duymazlar. Normalde haftada bir veya yazın iki haftada bir, kışın ayda bir sulayabilirsiniz. Sukulentiniz ne sıklıkta suladığınız, bölgenizin nemine de bağlıdır. Ve büyüme mevsiminde, toprağın tamamen kuru olduğunu gördüğünüzde, sulama için doğru zamandır. Ancak sukulentleri sulamanın en iyi yolu gözlemlemek ve sonra karar vermektir.
 • Umuyoruz ki bu iç mekan sukulent bakım rehberi, sukulentlerinizi içeride taşıma ve büyütme konusunda daha özgüvenli hissetmenizi sağlayacaktır.