Sukulentler için ne kadar güneş yeterli?
Bitkileri farklı güneş maruziyet seviyeleri nasıl etkiler?
Ya yaşadığım yerde çok güneş olmazsa? Aynı soruları merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Sukulentler için güneşe maruz kalmayla ilgili bu kılavuz, tüm yıl boyunca bitkilerinizi mutlu tutmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri size verecektir.

IMG_2811_grande

Başlamadan Önce

Başlamadan önce bilmeniz gereken iki önemli kavram var.

Direkt Güneş Işığı: Güneş, güneş ışığına herhangi bir müdahale yapmadan doğrudan bitki üzerinde parladığında.
Filtreli Güneş Işığı: Güneş, diğer ağaçlar, cam pencere veya ince perdeler gibi bir bariyerden bitki üzerinde parladığında.
Artık bunları netleştirdiğin için, sukulentlerinizin ihtiyacı olan doğru miktarda güneş ışığını bulabiliriz.

Işık…

GÜNEŞE AŞIRI MARUS KALMAK

img_1307_1024_grande

Çoğu sukulent tam güneşi tolere edebilirken, bazıları öğleden sonra en yüksek sıcaklıklarda ya da yazın en sıcak aylarında güneşte yanabilir. Bu nedenle, succulent’lerinizi 36° C üzerindeki sıcaklıklarda tam güneşe maruz bırakmak için onlara zarar vermekten kaçınmanızı önermiyoruz. Sadece sabah / akşam filtrelenmiş güneş ışığına maruz bırakın ve öğleden sonra onlara tam veya kısmi gölge verin.

Özellikle yeni dikilmiş veya seradan yeni alınmış sukulentleri direk güneş ışığına maruz kalacağı yerlere koymaktan kaçının. Onları önce gölgede tutun ve onlara her gün biraz daha fazla miktarda güneş ışığı verin.

YETERSİZ IŞIK

7cde25531a1591f738cfe4c9e4c29f51_grande

Sukulentleriniz yeterince güneş ışığı almıyorsa, çoğu zaman iç mekanda yetiştirildiklerinde ortaya çıkmış olurlar, büyük olasılıkla etiolasyona uğrayacaklardır, bu da sapların ve yaprakların gerginleşeceği ve bacaklarının uzayacağı anlamına gelir. Bunun nedeni, bitkilerin fotosentezden yoksun oldukları güneş ışığını bulmak için yukarı doğru uzanmalarıdır.

Bazı sukulentler, satın alma sırasında sahip oldukları canlı renkleri değiştirebilir veya kaybedebilir. Bazıları, özellikle gölgede büyüdüğünde veya doğal olarak iyi aydınlatılmayan alanlarda, birkaç ay içinde yavaş yavaş yeşile dönebilir. Sukulentler “gergin” olmak ve parlak renklerini sergilemek için tüm gün veya günde en az 6 saat parlak güneş ışığına ihtiyaç duyar.

SONUÇ

Sukulentler güneş ışığına aşırı maruz kalmayı veya az pozlamayı sevmez. Orta derecede güneşe maruz kalmayı tercih ederler. Dışarısı çok sıcak olduğunda veya tam olarak kısmi gölgede kullanılması dışında, her gün 6-8 saatlik filtrelenmiş güneş ışığından yararlanma güvenlidir.