Bahçenizdeki birden fazla sukulent türü için sıcaklık toleransını belirlemek kolay değildir. Bu kılavuz, yeni başlayanlar için bitkilerinizi uygun sıcaklıklarda tutabilmeniz için bazı temel bilmeniz gereken ipuçları sunarak size yardımcı olacaktır..

DSC0529_grande

Sıcaklık Etkisi

Sukulentler ılıman iklimi 15 ila 27 ° C arasında değişen sıcaklıklarda tercih ederler. Bazıları 4° C kadar düşük veya 32 ° C kadar yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Üreticiler bazen bu sıcaklıkları, renk değişimine zorlamak için kullanırlar. Yüksek sıcaklıklar bazen yumuşak sukulentler için derin renklerin korunmasına yardımcı olabilir. Sıcaklıklar düştükçe birçok renk yoğunlaşmaya başlayacaktır. Bu renkler uzun bir süre boyunca soğuk (ancak donma değil) sıcaklıklarından vurgulanır. Çok düşük veya çok yüksek sıcaklıkların sukulentlerinize zarar verebileceğini unutmayın. 4 ° C’den düşük veya 33 ° C’den yüksek sıcaklıklar asla tavsiye edilmez.

Yaz – Kış

Aşırı Sıcaklar

Yazın, yüksek sıcaklıklar ve güneşe tam maruz kalması durumunda sukulentleriniz güneş yanıkları ve hem yapraklara hem de kök sistemlerinde zarar görebilir. Günün en sıcak saatlerinde, sukulentlerinizi gölgeli bir alana yerleştirmelisiniz ya da gölge bir örtü ile örtmelisiniz. Aşırı sıcak havanın olduğu bölgelerde yaşayanlar, bitkilerini doğrudan kaplar yerine toprağa dikmeyi düşünmelidirler çünkü havadaki değişimlere rağmen toprak sıcaklıkları nispeten sabit kalır. Sukulentlerinizi kaplara yerleştirmek isterseniz, beton, pişmiş toprak, seramik veya ahşap gibi ani sıcaklık dalgalanmalarına karşı yalıtımı harika olan malzemeleri seçin. Cam ve metal kaplardan uzak durun.

Soğuklar

Kışın, sıcaklığı donma noktasının üzerinde tutarak sukulentlerinizi don zararlarından koruyun. Bunu yapmak için, bunları bir bezle örtebilir veya iç mekana getirebilirsiniz. Sempervivum gibi bazı soğuk ve dayanıklı türler dona tahammül edebilir ve 1 ila 4 ° C arasındaki soğukların tadını çıkarırken, Euphorbia ve Lithops gibi diğer tropikal türler de en az 10-15 ° C sıcaklıkları tercih eder.